Vállhúzódás, vállzúzódás: miért annyira sérülékeny a váll?

Váll húzódás

A váll a test legmozgékonyabb ízülete. Lehetővé teszi a kar fej fölé emelését, körkörös mozgatását, távolítását és közelítését. A váll nagyfokú mozgékonyságának hátránya, hogy könnyen megsérülhet. A fájdalom jelentkezhet fokozatosan vagy hirtelen, enyhétől egészen gyötrő érzést okozva. Mutatjuk, milyen lehetséges okok állhatnak a vállhúzódás, vállzúzódás hátterében.

Ez a cikk áttekintést nyújt a következő témákról:

A vállhúzódás lehetséges okai

A váll egy gömbcsuklós ízület, melyet három fő csont alkot: a felkarcsont (humerus), a kulcscsont (clavicula) és a lapockacsont (scapula). A nehéz fizikai munka, illetve az edzés egyaránt szerepet játszhatnak a váll meghúzódásában. A fokozott terhelés következtében az izmok könnyedén károsodhatnak, egy folyamatosan végzett tevékenység esetében kisebb mikrosérülések is kialakulhatnak. Ha rosszul alszol, az szintén problémát jelenthet. Ilyenkor gyakran a fej nincs megfelelő helyzetben, és ez a váll mellett még a nyakra is kihat. Az utóbbi körül található izmok szintén beállhatnak, sérülhetnek.

Bizonyos betegségek ugyancsak eredményezhetnek egészen a vállig terjedő fájdalmat. Idetartoznak a nyaki gerinc problémái, továbbá a máj, a szív vagy az epehólyag betegségei is. Az öregedés, különösen 60 éves kor felett szintén nagy valószínűséggel okozhat a vállal kapcsolatos gondot. Ez azzal magyarázható, hogy a vállat körülvevő lágy szövetek az életkor előrehaladtával hajlamosak degenerálódni.

Izomsérülések: húzódások, zúzódások

Izomsérülések esetén az izmokat mechanikai hatás éri, szerkezetük károsodik. Attól függően, milyen mértékű a sérülés, az izom mozgatása nehézkessé válhat. Sőt, a legrosszabb esetben akár az is megtörténhet, hogy a beteg nem képes mozdítani az adott végtagot. Mi a különbség a húzódás és a zúzódás között?

Húzódások

Húzódáskor az izmokat túlzott megterhelés éri, melynek hatására tartósan összehúzódnak, görcsbe rándulnak. Egy egyszerű izomlázhoz képest ezt nagyobb fájdalom jellemzi. A húzódás izommerevséggel, duzzanattal és izomgyengeséggel jár. Előfordulhat, hogy a sérült izmot képtelen vagy kinyújtani, a fájdalom,pihenés közben is érezhető, melyhez erőtlenség társul.

Zúzódások

Zúzódás során az adott testrész vagy izomzat sérül meg oly módon, hogy tompa eszközzel vagy erővel történő behatás éri. Legtöbbször valamilyen ütés vagy esés idézi elő. Ez akkora nyomással jár, hogy az izom szerkezete szétroncsolódik, gyakran intenzív fájdalom kíséri. Tünete a duzzanat, mely megjelenhet sebbel vagy anélkül, de akár mélyebb sérüléseket is okozhat. Kezdetben a zúzódások vöröses színűek, majd néhány órán belül kékké, később sötétlilává válnak. Végül a gyógyulás során sárgák és zöldek lesznek.

Befagyott váll szindróma

Lehet szó egy egyszerű húzódásról vagy megerőltetésről, de a nem múló vállfájdalom sokszor komolyabb problémát is jelezhet. Ilyen a befagyott váll szindróma, melyet általános tünetei miatt gyakran tévesen húzódásként vagy ideggyulladásként azonosítanak. Mivel így is kerül ellátásra, sok időbe telhet, mire az orvosok felismerik, mi áll valójában a háttérben.

A befagyott váll szindróma a váll és a körülötte lévő lágy szövetek krónikus gyulladásos megbetegedése. A kötőszövetek 3-4 mm-ről akár 1-2 cm-re is megvastagodnak, merev, kötött állapotuk gátolja az ízület mozgását. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy a beteg igyekszik minél jobban kímélni az érintett végtagot. A befagyott váll szindróma leggyakrabban a 40 és 50 év közötti nőket érinti, de korábban is jelentkezhet. A hajlamosító tényezők között szerepel a diabétesz, a pajzsmirigybetegségek, a szívbetegség és a Parkinson-kór.

A kezelés többnyire konzervatív, azaz nem műtéti módon történik, az orvosok valamilyen kíméletesebb módot alkalmaznak. Segíthetnek a gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító gyógyszerek vagy injekciók, de a gyógytorna is rendkívül fontos. Bár a gyógyulási idő hosszú, körülbelül 2 év, a manuális terápia képes felgyorsítani, könnyebbé tenni.

A vállhúzódás kezelése

Vállhúzódás kezelése

Otthoni módszerek

A legegyszerűbb kezelési módszer a jegelés. Fontos tudni, hogy meleg kezelés, borogatás csak akkor alkalmazható, ha a duzzanat már csökkent, különben többet ártasz vele! Arra is érdemes odafigyelni, hogy akár jeget, akár melegítőt alkalmazol, ezeket sose tedd közvetlenül a bőrre. Tehát legalább egy törölközőt ajánlott közé helyezni.

A sérült részt kímélni, pihentetni kell, de ez néhány napnál ne tartson tovább. Ellenkező esetben – a mozgáshiány következtében – nem megfelelően épül újjá az izom szerkezete. A kezelésre szolgáló nem szteroid gyulladásgátló hatású kenőcsök, krémek szinte mind vény nélkül kaphatók a patikákban. Fontos, hogy ezek használatakor nem szabad zárt kötést – fedő- és párakötést – helyezni a kezelt felületre. Ennek oka, hogy ilyenkor a megszokottnál nagyobb mennyiségű hatóanyag kerülhet be a keringésbe. Megnő a kockázata az olyan mellékhatásoknak, mint a hányinger, az emésztési zavar, fájdalom a gyomor, illetve a has területén. Egyes készítmények hatóanyaga fényérzékenységet okozhat, ezért a kezelés idején, továbbá az azt követő két hétben sem ajánlott a napozás, szoláriumozás.

Egy másik módszer, ha az eredményesebb javulás érdekében az izomlazító krémeket és a masszázst együtt alkalmazod. Utóbbi pozitív hatása, hogy segíti az izom ellazulását, valamint hozzájárul a vérkeringés gyorsításához is, így a gyógyulási folyamat lerövidíthető. Izomlazító krémek alkalmazásakor törekedj a természetességre, és lehetőleg válassz olyan terméket, mely nem rendelkezik kellemetlen mellékhatásokkal!

Vállzúzódás kezelése gyógynövényi kivonatokkal

Az árnika nevű gyógynövény olyan anyagokat tartalmaz, melyek megakadályozzák a vérlemezkék összecsapódását és a szövetek gyulladását. Kedvező tulajdonságainak köszönhetően különösen alkalmas a zúzódások következtében kialakuló véraláfutások gyógyítására. A gyógynövénytartalmú kenőcs használata naponta 3 alkalommal javasolt. Olyan területeken, mint a szem, a száj és a nyílt sebek környéke, nem alkalmazható, 3 évesnél fiatalabb gyermekeknél sem használható. Arra érdemes figyelni, hogy a kenőcs az érzékenyebbeknél bőrgyulladást okozhat. Vállzúzódáskor külsőleg alkalmazva hatásos lehet még a vadgesztenye, a fekete nadálytő és a varázsmogyoró is.

Orvosi vizsgálat

Vállhúzódás, vállzúzódás esetén, amennyiben a tünetek pár napon belül nem enyhülnek, vagy akár rosszabbodnak, feltétlenül fordulj orvoshoz! Akkor is célszerű felkeresni a szakembert, ha a sérült, fájdalmas terület túl nagy. Ilyen esetben krémek használata helyett elsősorban a gyógyszeres kezelés a megfelelő mód.

A személyes találkozás során az orvos megismeri a kórtörténeted és fizikai vizsgálatot végez. Érezni fogja a duzzanatot, sor kerül a mozgástartomány és az ízületek stabilitásának felmérésére is. A radiológiai vizsgálatok, mint a röntgen vagy az MRI, részletes képeket készíthetnek a válladról, így segítenek a diagnózis felállításában. Az orvos néhány kérdést is feltesz a vállfájdalom pontos okának meghatározásához.

A megelőzés fontossága

Az egyik leggyakoribb sportsérülés az izomhúzódás, mely hatékonyan megelőzhető edzés előtti alapos bemelegítéssel, majd nyújtással. Mozgás után a meleg zuhany is segít ellazítani az izmokat. A magnézium pótlása kiemelten fontos, hiányában izomgörcsök alakulhatnak ki. Különösen a nyári hónapokban figyelj ennek szedésére: az izzadással magnéziumot is veszítesz, ilyenkor gyakrabban fordulnak elő az izomsérülések.

Cikkünkben ismertettük a vállhúzódás okait és kezelési lehetőségeit. A fájdalom nemcsak a közérzetedet képes elrontani, hanem további problémákat is jelezhet, éppen ezért sosem szabad figyelmen kívül hagyni.

Friss Adatkezelési tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTPS-sütiket használunk a jobb működésért.