Csuklózúzódás, csuklórándulás és csuklóhúzódás: miért olyan veszélyeztetett a csukló?

csuklórándulás

A csukló a test összetett és hajlékony ízülete. Mindig használatban van, így az azt érintő fájdalmas problémák megjelenése korántsem meglepő. A csukló azért is veszélyeztetett, mert egy esés során ösztönösen a kezeddel óvod magadat. Mutatjuk, milyen gyakori okok állhatnak a csuklózúzódás, csuklórándulás és csuklóhúzódás hátterében, illetve a különböző kezelési lehetőségeket is ismertetjük.

Ez a cikk áttekintést nyújt a következő témákról:

A csuklófájdalom leggyakoribb okai

A csuklófájdalom elsősorban húzódás vagy rándulás következtében alakul ki. Sérülés, esetleg megerőltetés ugyancsak eredményezhet íngyulladást, valamint bursitist. Utóbbi nyáktömlőgyulladást jelent, amikor a csuklóízületet „kipárnázó” zsákokban, azaz a bursákban felgyülemlik a folyadék, sőt akár be is vérezhet.

A csuklóval kapcsolatos problémák elsősorban a nőket érintik. Ennek oka többnyire az, hogy hajlamosabbak az izmokat, ízületeket, valamint a csontokat érintő degeneratív, más néven kopásos betegségekre. Ilyen az ízületi gyulladás vagy a csontritkulás is. A nők kevés kalciumbevitele és a hormonális hatások ugyancsak elősegíthetik a könnyebb sérülésre való fogékonyságot.

Bizonyos tevékenységek növelik a csuklófájdalom kialakulásának esélyét. Idetartoznak a bowling és a tenisz, melyek számos csuklómozdulatot igényelnek, de az ismétlődő kézmozdulatokkal járó gépelés, valamint a hajvágás is. A túlsúly vagy a diabétesz ugyancsak nagyobb eséllyel vezet a csuklót érintő probléma megjelenéséhez.

Izomsérülések: húzódások, rándulások, zúzódások

Izomsérülések esetén az izmokat mechanikai hatás éri, szerkezetük károsodik. Attól függően, milyen mértékű a sérülés, az izom mozgatása nehézkessé válhat. Sőt, a legrosszabb esetben akár az is megtörténhet, hogy a beteg nem képes mozdítani az adott végtagot. Mi a különbség a húzódás, a rándulás és a zúzódás között?

Húzódások

Húzódáskor az izmokat túlzott megterhelés éri, melynek hatására tartósan összehúzódnak, görcsbe rándulnak. Egy egyszerű izomlázhoz képest ezt nagyobb fájdalom jellemzi. A húzódás izommerevséggel, duzzanattal és izomgyengeséggel jár. Előfordulhat, hogy a sérült izmot képtelen vagy kinyújtani, a fájdalom pihenés közben is érezhető, melyhez erőtlenség társul.
Csukló húzódás

Rándulások

Rándulás esetén az ízületre nehezedő túlzott erő következtében egy ínszalag erősen megnyúlik vagy csavarodik, sőt akár el is szakadhat. A csukló mellett gyakori helye lehet még a térd, a boka és a hüvelykujj. Megkülönböztetünk akut vagy krónikus rándulást. Akut, amikor csak egyszeri sérülésről van szó, míg a krónikusnál folyamatos terhelés éri az ínszalagot. A rándulás 4 jellegzetes tünettel jár: vörösség, fájdalom, forróság és duzzanat jellemzi. A mozgástartomány beszűkül, akár vérömleny megjelenését is tapasztalhatod.

Zúzódások

Zúzódás során az adott testrész vagy izomzat sérül meg oly módon, hogy tompa eszközzel vagy erővel történő behatás éri. Legtöbbször valamilyen ütés vagy esés idézi elő. Ez akkora nyomással jár, hogy az izom szerkezete szétroncsolódik, gyakran intenzív fájdalom kíséri. Tünete a duzzanat, mely megjelenhet sebbel vagy anélkül, de akár mélyebb sérüléseket is okozhat. Kezdetben a zúzódások vöröses színűek, majd néhány órán belül kékké, később sötétlilává válnak. Végül a gyógyulás során sárgák és zöldek lesznek.

A csuklófájdalom kezelése

Otthoni módszerek

A csuklót érintő fájdalom többnyire nem igényel orvosi segítséget. Kisebb húzódások és rándulások esetén helyezz jeget az érintett területre, pihentesd a csuklódat. Fontos, hogy a jegelés a fagyási sérülés elkerülése miatt egy-egy alkalommal semmiképpen se tartson tovább 20 percnél. A módszer naponta 4-8 alkalommal ismételhető. A sérült végtag rögzítése – fáslizása –, valamint felpolcolása segít a fájdalom csökkentésében. A vény nélkül kapható fájdalomcsillapítók, például a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID) is hatásosak. Ilyen hatóanyag a fájdalomcsillapító, lázcsökkentő és gyulladásgátló hatással egyaránt rendelkező ibuprofén.

Csuklózúzódás kezelése gyógynövényi kivonatokkal

Az árnika nevű gyógynövény olyan anyagokat tartalmaz, melyek megakadályozzák a vérlemezkék összecsapódását és a szövetek gyulladását. Kedvező tulajdonságainak köszönhetően különösen alkalmas a zúzódások következtében kialakuló véraláfutások gyógyítására. A gyógynövénytartalmú kenőcs használata naponta 3 alkalommal javasolt. Olyan területeken, mint a szem, a száj és a nyílt sebek környéke, nem alkalmazható, 3 évesnél fiatalabb gyermekeknél sem használható. Arra érdemes figyelni, hogy a kenőcs az érzékenyebbeknél bőrgyulladást okozhat. Csuklózúzódáskor külsőleg alkalmazva hatásos lehet még a vadgesztenye, a fekete nadálytő és a varázsmogyoró is.

Orvosi vizsgálat

Amennyiben a fájdalom néhány napon belül nem enyhül vagy súlyosbodik, keresd fel kezelőorvosodat, aki képalkotó vizsgálatokat is elrendelhet. Idetartozik a röntgen, az MRI vagy a CT. A szakember ajánlhatja csuklóvédő, esetleg rögzítősín hordását, de a csuklót és kezet erősítő gyakorlatok végzésére szintén szükség lehet. Vérvizsgálatot is kérhet az olyan háttérben húzódó betegségek kizárása érdekében, mint az autoimmun reumatoid arthritis. Ez a gyulladásos betegség leginkább a nőket érinti, többnyire 20-50 éves korban jelenik meg.

A csuklóhúzódás, csuklórándulás megelőzése

Húzódás, rándulás minden életkorban előfordulhat, de 8 éven aluliaknál kevésbé valószínű. Ennek oka, hogy testfelépítésük miatt inkább a csontjaik törnek el előbb. A testmozgás hiánya, vagyis a teljes inaktivitás éppúgy növelheti a húzódás és rándulás esélyét, mint az aktív, túl sok sportolás. A túlsúly szintén hajlamosíthat az ilyen sérülésekre. Rendkívül fontos az intenzív mozgás előtti bemelegítés, valamint az azt követő nyújtás. A rögzítők és a kinesio tape-ek, más néven kineziológiai tapaszok megelőzés esetén is segítenek. Tehát már a sportolás kezdete előtt érdemes ezeket felhelyezni. Anyaguk jól szellőzik, így a nyári kánikulában sem okoznak kellemetlen érzést. A számos színben kapható tapaszok rendkívül rugalmasak, a mozgathatóság megakadályozása nélkül segítik a stabilizációt.

A csuklóproblémák megelőzése érdekében alakítsd át egészségesebbé az étrendedet, és részesítsd előnyben a gyulladáscsökkentő hatású élelmiszereket. Ilyen a gyümölcsök közül a cseresznye és a banán, de a sötétzöld leveles zöldségek is kiváló választást jelentenek. Az omega-3 zsírsavakat tartalmazó olajos halak fogyasztása ugyancsak jótékony hatású.

Cikkünkben bemutattuk a csuklófájdalom okait és kezelési lehetőségeit. Bár a kisebb problémák otthoni körülmények között is orvosolhatók, a tartósan fennálló fájdalmat sosem szabad félvállról venni.

Friss Adatkezelési tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTPS-sütiket használunk a jobb működésért.